O nás

Kajak Canoe klub bol v našom meste založený v polovici šesťdesiatich rokov minulého storočia. Nadšenci okolo Istvána Székelya (Pista-bácsi) , nestora kanoistiky v meste pri Dunaji si našli svoj prvý domov v Hrušove. Hlavným cieľom klubu bolo a dodnes je dať šancu deťom športovať a využívať výborné možnosti na rýchlostnú kanoistiku a vodnú turistiku.

Na začiatku pracovali v amatérskych podmienkach, no napriek tomu sa prepracovali medzi najúspešnejšie kluby v Československu a neraz sa presadili aj na vrcholných svetových podujatiach. Klub postupne získaval na popularite, členská základňa sa rozrastala čoraz rýchlejšie a na tréningoch bolo stále viac a viac detí. V úvodných mesiacoch Šamorínskych kanoistov prichýlil k sebe bývalí pretekár, neskôr tréner a funkcionár klubu Marián Tesarík ( st. ), ktorý mal v Hrušove pri Dunaji chatku. Neskôr klub dostal vlastné priestory. V dolnej časti budovy boli lode, v hornej šatne, kancelária a pár izieb. Blížiacou sa výstavbou vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros sa členovia klubu museli vysťahovať z chatky. V roku 1979 dostali k dispozícii netradičný nový domov. Bola to výletná loď properler DEVÍN ktorá bola postavená v roku 1911 a dlhé dasaťročia premávala po Dunaji. Prevážala turistov v Bratislave z jedného brehu na druhý. Na lodi sa vytvorili izby, šatňa a kancelária. K nej sa ukotvil ponton, kde si našli svoje miesta kajaky a kanojky. V tom istom roku sa priamo v meste v blízkosti basketbalovej haly začalo s budovaním telocvične a špeciálneho pádlovacieho bazénu, ktorý dodnes slúži počas zimnej prípravy pretekárov keď nie je možné kvôli nepriazdnivému počasiu trénovať na vode. Po ukončení budovania vodného diela a prehradení Dunaja sa športovci presťahovali z toku rieky Dunaja do provizórneho hangáru v Čilistove. Tá bola umiestnená neďaleko terajšieho pôsobiska v tesnej blízkosti novo vybudovaného priesakového kanála kde trénovali v ,,sparťanských,, podmienkach. V roku 2007 im bola pridelená v Čilistove bývalá budova kotolne, ktorá sa vďaka neúnavnému úsiliu členov a priateľov klubu a taktiež podpori prostredníctvom eurofondou zrekonštruovala a prerobila na krásnu lodenicu s kompletným zázemím ktorá je na vysokej úrovni a dodnes poskytuje domovinu pre členov klubu.

Vďaka vynikajúcim výsledkom roku 2010 došlo v živote klubu k významnej a prelomovej udalosti. Klub získal 31 slovenských majstrovských titulov a v Slovenskom pohári skončili na druhej priečke. O rok neskôr klub prvý krát triumfoval v Slovenskom pohári a stal sa jednotkou medzi Slovenskými klubmi. Toto prvenstvo si potom udržal neuveritelných 5 po sebe nasledujúcich rokov.

Náš klub je úspešným a veľmi populárnym nielen v našom meste ale aj za jeho hranicami. Počas svojej existencie si vybudoval výborné meno na celom území Slovenska, ale aj mimo republiky. V lodenici v Čilistove sa vytvorila výborná partia. Tréneri sú na vysokej profesionálnej úrovni a patria k trénerskej špičke na Slovensku. O ich umení svedčí skutočnosť, že v skromných Šamorínskych podmienkach v klube pravidelne vyrastajú kajakári a kanoisti, ktorí patria k Slovenskej a neraz aj k svetovej špičke. Klub sa snaží pripraviť najlepších kanoistov a kajakárov na profesionálnu kariéru, ktorí budú v budúcnosti reprezentovať Slovensko na medzinárodných regatách, európskych a svetových šampionátoch a na letných olympiádach. Odchovanci Šamorínskej kanoistiky už viac krát úspešne reprezentovali našu krajinu na svetových šampionátoch a letných olympijských hrách.

V súčasnosti máme troch skvelích kajakárov ktorý patria k svetovej kanoistickej špičke: Gábora Jakubíka, Tibora Linku a Csabiho Zalku. Doteraz najvzácnejší kov, striebornú medailu získal Tibor Linka v 2016 na letných olympijských hrách v Brazílskom Rio de Janeiro v kategórii K4 na 1000m.